Thorvaldur S. Helgason

Thorvaldur S. Helgason

Miesto rezidencie

Literárne rezidencie Košice

V júni 2023 bol rezidentom projektu Epic Residencies v Košiciach islandský básnik a spisovateľ Thorvaldur S. Helgason. Thorvaldur vyštudoval divadelné umenie a kreatívne písanie na islandských univerzitách. V roku 2016 vydal svoj debutový zošit poézie s názvom “Draumar á þvottasnúru” (Sny na šnúre na bielizeň) vo vydavateľstve Partus Press v rámci série Emerging Poets. V roku 2018 bol laureátomštipendia Grassroots GrantIslandského literárneho centra, v rámci ktorého napísal svoju prvú rozsiahlu básnickú zbierku “Gangverk” (Hodiny), ktorá vyšla vo vydavateľstve Mál og menning v roku 2019. Jeho tretia zbierka poézie s názvom manndómur (manhood) vyšla v rovnakom vydavateľstve v roku 2022. 

Thorvaldur S. Helgason pracuje ako publicista a pôsobil tiež ako rozhlasový dramaturg. Je autorom niekoľkých rozhlasových seriálov ako napríklad “Orðin sem við skiljum ekki” (Slová, ktorým nerozumieme). V tomto seriáli sa venuje témam knihy “O čase a vode” od Andriho S. Magnasona a s vedkyňami, filozofmi a aktivistkami vedie rozhovory o problémoch klimatickej zmeny, ktoré sú “väčšie a zložitejšie, než slová dokážu opísať.” Tvorba Thorvaldura S. Helgasona má aj presahy do vizuálneho umenia. V roku 2022 bol spolu-kurátorom výstavy a umeleckej publikácie projektu s názvom “Status Check”. Projekt predstavuje desiatku vizuálnych umelcov/umelkýň a literárnych autorov/autoriek rovnakej generácie, a vytvára priestor pre interdisciplinárnu komunikáciu. 

 

Počas svojej rezidencie v Košiciach Thorvaldur pracoval na debutovom románe s názvom “Listi yfirómögulega liti” (Zoznam neskutočných farieb). Protagonistkou rozprávania je mladé dievča Glódís, ktoré prežíva synestéziu – stav, v ktorom vníma farby ako prepojené s konkrétnymi emóciami. Román je zasadený do Islandu v blízkej budúcnosti a sleduje dôsledky sci-fi technológie umelého zraku. 

Ďalšie odkazy