Miroslava Kuľková

Miroslava Kuľková

Miesto rezidencie

The Gunnar Gunnarsson Institute, Skriduklaustur (Island)

Slovenská spisovateľka Miroslava Kuľková v januári 2023 absolvovala rezidenciu v rámci projektu Epic Residencies na islandskom statku Skriðuklaustur. Počas islandskej zimy pracovala na svojej debutovej zbierke poviedok, ktoré boli inšpirované o.i. jej pracovnými cestami po Balkáne. Počúvala pritom hudbu islandského hudobníka Ólafura Arnaldsa a čítala knihy Gunnara Gunnarssona z miestneho múzea, či tiež road-tripový román Butterflies in November od islandskej autorky Auður Ava Ólafsdóttir.

Na konci rezidencie Mirka v Reykjavíku absolvovala networkingové stretnutie s islandskými spisovateľmi a spisovateľkami poľského pôvodu z The Writers‘ Union of Iceland. Stretla sa tiež s islandskou poetkou a autorkou kníh pre deti Gerður Kristný, ktorá v rámci projektu Epic Residencies vo februári pricestuje na rezidenciu v Košiciach.

Mirka Kuľková v rámci svojho výskumu precestovala mnohé postkonfliktné krajiny a vo svojej literárnej tvorbe, za ktorú dostala viacero literárnych ocenení, sa zaujíma o ľudí žijúcich v rozdelených spoločnostiach.

Ďalšie odkazy