Jakub Juhás

Jakub Juhás

Miesto rezidencie

The Gunnar Gunnarsson Institute, Skriduklaustur (Island)

Na prelome marca a apríla 2023 nastúpil na rezidenciu na islandskom statku Skriðuklaustur spisovateľ, esejista a hudobný vydavateľ Jakub Juhás. Jakub pôsobí ako kurátor podujatí zvukového umenia v kultúrnom priestore LOM v Bratislave a vedie experimentálne hudobné vydavateľstvo mappa editions. Vo svojej literárnej tvorbe invenčne pracuje so žánrami cestopisu, memoáru, reportáže a etnografie. V roku 2016 Jakub debutoval knihou “Novoročný výstup na Jaseninu”, ktorá sa dostala do desiatky ceny Anasoft litera a získala tiež Cenu Jána Johanidesa za najlepšie prozaické dielo mladého autora do 35 rokov. Jakubova druhá kniha “PS” vyšla na jar 2022 vo vydavateľstve Rubato a tiež sa dostala do aktuálneho výberu desiatich najlepších kníh roka Anasoft Litera.
Počas rezidencie na Islande Jakub pracuje na kolekcii nových esejistických a prozaických textov s názvom “Z diaľky počuť Zem: Zvuková správa pre budúce svety”, ktoré mapujú rozličné zvukové krajiny a prepájajú fiktívne príbehy s jazykom a myslením disciplín ako ekológia, sociológia, biológia a filozofia. Počas rezidencie sa Jakub sústredí predovšetkým na časť knihy zameranú na koncept geologického zvuku a jeho transformáciu v 21. storočí.
Jakub Juhás cestoval zo Slovenska na Island pozemnou a námornou dopravou. Počas piatich dní vystriedal štyri autobusy, jeden vlak a jednu loď. Trojdňovú plavbu zakončil v prístave v dedine Seyðisfjörður, ktorá bolo v tom čase najskôr zavalená lavínami a neskôr zatopená povodňami.

Ďalšie odkazy