Dasha Suzdalova

Dasha Suzdalova

Miesto rezidencie

Literárne rezidencie Košice

Počas júla je na literárnej rezidencii v Košiciach ukrajinská autorka Dasha Suzdalova. Pochádza z východnej Ukrajiny (Siverodoneck) a vyrastala v meste Enerhodar v Záporožskej oblasti. V roku 2011 vyštudovala medzinárodné vzťahy na Dnipro National University. Je autorkou básnickej knihy Ми – пограничні / My – pograniczni (2022), ktorú vydalo poľské vydavateľstvo Pogranicze ako súčasť desaťdielnej edície W obliczu wojny (Tvárou v tvár vojne). Svoju prózu publikovala v rôznych jazykoch v rozličných antológiách a časopisoch. Dasha Suzdalova absolvovala spisovateľské rezidencie v Nemecku, Poľsku a Grécku. V roku 2022 ako rezidentka v Bundeskunsthalle Museum v nemeckom Bonne predstavila svoj dokumentárny cyklus monológov z okupovaného Enerhodaru, ako aj videoprojekciu založenú na kresbách a nápisoch z pivníc oslobodených miest a dedín Ukrajiny.

Dasha Suzdalova je aktuálne na literárnej rezidencii v Košiciach v rámci programu Literárne rezidencie Košice. Počas rezidencie pracuje na experimentálnej poézii a próze s presahom do videoartu s 3D grafikou a umelou inteligenciou.

Na ukrajinských večeroch Mesiaca autorského čítania (MAČ) v Bratislave (29.7.) a v Prešove (30.7.) predstaví svoju aktuálnu tvorbu a projekt, na ktorom pracuje počas rezidencie.

Ďalšie odkazy