11. apríla 2023

Prezentácia slovenskej literatúry na Reykjavík International Literary Festival

Projekt Epic Residencies v spolupráci Inštitútom Gunnara Gunnarssona (Skriduklaustur) organizuje podujatie s názvom Not being heard is no reason for silence, ktoré oslavuje význam literatúry naprieč jazykmi a tradíciami. Autorky a autor zo Slovenska sa podelia o svoju tvorbu spoločne s islandskými spisovateľmi narodenými v zahraničí, ktorí sa v posledných rokoch výrazne zapísali na islandskú literárnu scénu.

Podujatie sa bude konať 21. apríla 2023 o 17:00 miestneho času v kultúrnom priestore a kaviarni Iðnó v Reykjavíku.

Prezentáciu organizačne zastrešuje Inštitút Gunnara Gunnarssona a Zväz spisovateľov Islandu. Podujatie je súčasťou Medzinárodného literárneho festivalu Reykjavík (Reykjavík International Literary Festival) a predstavuje výstup projektu Epic Residencies, ktorý podporuje kultúrnu spoluprácu medzi Islandom, Slovenskom a Nórskom. Názov prezentácie „Not being heard is no reason for silence“ predstavuje prevzatý z románu Victora Huga „Les Misérables“.

Na podujatí vystúpia tieto autorky a autor zo Slovenska: Dominika Moravčíková, Juliana Sokolová a Jakub Juhás. Preklady ukážok diel týchto autorov do angličtiny vytvoril renomovaný prekladateľ John Minahane vďaka podpore Slovenského literárneho centra (SLC). 

Podujatie zahrnie aj prezentáciu islandských autorov a autoriek, ktorí majú ne-islandský pôvod: Jakub Stachowiak, Mao Alheimsdóttir a Natasha S.. Moderátorkou prezentácie bude Ewa Marcinek, na Islande žijúca autorka s poľským pôvodom. 

Súčasťou podujatia bude diskusia, ktorá sa ponorí do témy postavenia literatúry na Slovensku a v Strednej Európe v porovnaní s postavením literatúry na Islande. Diskusia sa zameria aj podmienky literárnych autorov a autoriek v čase krízy a na význam literatúry pre menšinové skupiny. Okrem toho bude otvorená téma skúseností a identity autorov a autoriek žijúcich na Islande, ktorí majú pôvod v iných krajinách.

Prezentácia ukážok autorov a autoriek, ako aj diskusia budú prebiehať najmä v angličtine.

Podujatie predstavuje jeden z výstupov projektu Epic Residencies. Spolufinancovanie formou zabezpečenia prekladov diel slovenských autoriek a autora zabezpečilo Slovenské literárne centrum.

Projekt Epic Residencies získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP v sume 150 000 € a bol spolufinancovaný v sume 22 000 € z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Cieľom projektu je budovanie kapacít partnerských organizácií, inkluzívne vzdelávanie, medzikultúrna výmena a budovanie publika. Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Grantov EHP na Slovensku, navštívte stránku www.eeagrants.sk. Všetky projekty sú vo výške 15% spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Prečítajte si viac informácii o projekte vo zverejnenej projektovej zmluve: 1522/2021 | Register projektov (gov.sk)

Hlavný donor

Spolufinancovanie a partneri

Ďalšie odkazy