5. apríla 2023

Gerður Kristný predstavila svoju tvorbu v Košiciach a Bratislave

Gerður Kristný je jednou z popredných súčasných islandských spisovateľských osobností. Venuje sa najmä poézii, publicistike a literatúre pre deti a mládež. Za posledné dve desaťročia vydala množstvo diel, od publicistickej tvorby až po deväť básnických zbierok, ktoré boli preložené do viacerých jazykov. Za básnicky cyklus Blóðhófnir (“Krvavé kopytá”) – moderné prebásnenie severských mýtov – získala Gerður Islandskú literárnu cenu, bola tiež nominovaná na prestížnu Literárnu cenu Severskej rady. Kniha Blóðhófnir bola prvýkrát vydaná v roku 2010 a spoločne s nasledujúcimi dvoma zbierkami, Drápa – A Reykjavík Murder Mystery (2014) a Reykjavík Requiem (2018), tvorí básnickú trilógiu o rodovo podmienenom násilí. V roku 2022 bola Gerður Kristný ocenená Rádom islandského sokola za zásluhy v islandskej literatúre a kultúre.

Gerður Kristný bola vo februári 2023 rezidentom programu Epic Residencies. Počas rezidenčného pobytu v Košiciach Gerður Kristný pracovala na románe o priateľstve a strate.

Jej mysteriózna kniha pre mládež Tiene v kresle, ktorú do slovenčiny preložil Ján Zaťko, vyšla v roku 2022 vo vydavateľstve BRAK.


Verejné čítanie Gerður Kristný sa uskutočnilo v kníhkupectve Artforum v Košiciach (23. 2. 2023) a v Rómerovom dome v bratislavskom Starom Meste (24. 3. 2023).
Po čítaniach Gerður diskutovala s publikom o islandskej literatúre a kultúre a podpísala niekoľko výtlačkov svojej knihy Tiene v kresle v slovenskom preklade.

Ďalšie odkazy